Природний холодоагент, який може допомогти виробляти гарячу воду більш екологічно
Давайте подивимося на переваги.
Ще кілька років тому, мало хто робив ставки на широке використання пропану як холодоагенту для теплових насосів. Однак сьогодні, завдяки його властивостям як природного та «зеленого» холодоагенту, немає жодного виробника на ринку, який би не прийняв цю нову тенденцію та представив продукти, оснащені компресорами, що працюють на пропані. Крім того, його використання не впливає на роботу теплових насосів. Навпаки, це робить систему нагріву, охолодження та виробництва гарячої води ще більш екологічною.
Пропан,
Поштовх до використання пропану надійшов від Європейської комісії з планом REPowerEU, спрямованим на зменшення залежності країн ЄС від викопного палива з-за меж ЄС. Комісія фактично вважає теплові насоси ключем до вирішальної декарбонізації житлового сектора, ставлячи перед собою амбітну мету встановити цю технологію в 30 мільйонах будівель до 2030 року. Темпи розгортання, які неможливо відокремити від пошуку більш стійких рішень, особливо у виборі холодоагентів, що використовуються.
Серед іншого, нове оновлення Регламенту про фторовані гази, схвалене 16 січня Європейським парламентом 457 голосами з 581 «за», є ще одним кроком у напрямку заборони використання фторвмісних газів як у побутових кондиціонерах, так і в теплових насосах до 12 кВт. Для останніх синтетичні гази з GWP (потенціал глобального потепління) більше 150 будуть дозволені лише до 2027 року, тоді як до 2032 року буде обов’язковим використання лише природних газів. Це означає, що у пропану дуже світле майбутнє, і він стане основним холодоагентом для теплових насосів до 12 кВт, завдяки своїм відмінним термодинамічним властивостям і низькому значенню GWP.
Низький вплив на навколишнє середовище
Щоб повністю зрозуміти особливості пропану щодо екологічності, варто порівняти його з фторованими вуглеводнями, так званими F-газами, які протягом багатьох років використовуються як еталонні холодоагенти для теплових насосів. Як ми всі знаємо, потенціал глобального потепління (GWP) є показником, який допомагає нам визначити вплив викидів газу на навколишнє середовище.
Дифторметан (R32), один із найбільш екологічних газів, доступних сьогодні на ринку, який все частіше використовується в системах кондиціонування повітря в житлових приміщеннях, має GWP 675. Це означає, що кожен кілограм R32, викинутий в атмосферу, спричиняє збільшення у парниковому ефекті, ідентичному ефекту, спричиненому викидом 675 кг CO2: кількість газу, яку виділяє автомобіль середнього розміру, проїжджаючи приблизно 5000 км.
Холодоагенти, які використовуються протягом тривалого часу, такі як R134a або R410a, ще більше забруднюють навколишнє середовище. Їхні значення GWP становлять 1430 і 2088 відповідно, що призводить до викидів 1430 і 2088 кг CO2 на кожен кілограм газу, що потрапляє в атмосферу. А пропан? Оскільки це природний газ, його індекс GWP становить 3, що робить його найкращим можливим рішенням для захисту навколишнього середовища.
Коли справа доходить до природного газу, такого як пропан, перше питання, яке спадає на думку, це питання безпеки. Чи справді холодоагент R290 можна вважати безпечним навіть для використання всередині житлових будинків? Відповідь — так.
Компресори пропанових теплових насосів насправді розроблені для запобігання витоку газу будь-якого типу, так само, як контури охолодження є водонепроникними, тому немає контакту з контуром води.
Крім того, кількість холодоагенту R290, який використовується в цьому типі теплового насоса, дуже мала. Крім того, відомий німецький Інститут Фраунгофера у співпраці з деякими виробниками нещодавно провів дослідження, яке продемонструвало можливість зменшення заправки пропану до 150 грамів. У рамках дослідницького проекту LC150 (Low Charge 150) Інститут розробив кілька прототипів теплових насосів з низьким вмістом холодоагенту. Особливості найкращого? Потужність нагріву 12,8 кВт (близько 10 кВт охолодження) лише з 124 грамами пропану.
Використання холодоагенту R290 також забезпечує більшу ефективність і високу надійність, тим самим забезпечуючи дуже високу температуру теплоносія навіть за надзвичайно низьких зовнішніх температур. Таким чином, пропанові теплові насоси є чудовою альтернативою традиційним котлам і є ідеальним рішенням у поєднанні з радіаторами, які, порівняно з системами “теплої підлоги”, вимагають значно вищих температур для обігріву будинку та забезпечення оптимального комфорту проживання.
Пропан в теплових насосах Clivet
Завжди орієнтуючись на розвиток ринку, компанія Clivet нещодавно випустила свою першу лінійку теплових насосів з холодоагентом R290 для житлових приміщень. Edge F (WiSAN-PME 1 S) доступний у 7 різних розмірах, з потужністю від 4 до 15 кВт, з можливістю забезпечення температури теплоносія до 75°C при температурі навколишнього середовища -10°C. Мінімальна температура навколишнього середовища досягає відмітки -25°C та гарантує цілорічну роботу блоку.
Покращена продуктивність лінійки Edge F має клас енергоефективності A++ в режимі нагріву при середній температурі (подача 55°C) і клас A+++ в режимі нагріву при низькій температурі (подача 35°C). Значення коефіцієнту сезонної ефективності SEER до 5,86 при охолодженні.
Інші вражаючі характеристики включають низький рівень шуму з 2 режимами роботи, спеціально розробленими для покращення акустичного комфорту, і новою системою керування з повнокольоровим графічним інтерфейсом, що робить використання теплового насоса ще простим і зрозумілим.